Никога не съм вярвал, че ефекти и екшън сцени ще направят безсмислен филм добър. Винаги съм изисквал екшън филмите да имат някаква история или поне герои, които да са интересни. Също така не се впечатлявам от различните “подобренията” в киното – 3D, IMAX, луксозни столове и прочие. За мен само няколко режисьори могат да работят с по-напредналите технологии и наистина да има смисъл от тях.
Всичко това се промени вчера, когато гледах “Фантастични Животни” на 4D. Как досега не съм бил на клиширани екшън филми на 4D??? Всяка сцена, която е изпълнена с ефекти просто заради ефектите, придобива ново измерение и смисъл, когато можеш да ги усетиш. Сега ме е яд, че Трансформерите и “Бързи и Яростни” не съм ги гледал на 4D.
Защото единственият смисъл от “Фантастични Зверове 3” (заглавието като филма е изцяло безсмислено) е да завърши най-недомислената поредица в киното след “Хобитът” и продълженията на “Междузвездни Войни”. Историята е изпълнена до пръсване със сцени, които можеш да изрежеш, и това по никакъв начин няма да промени финала. Действието е нарочно хаотично и объркано, за да изглежда, че е по-планирано, отколкото е. Повечето герои може да бъдат заменени с всеки, абсолютно всеки, и няма да има значение. Визуално не може и да стъпи и на малкото пръстче на оригиналните Хари Потър филми, въпреки че ползва супер много елементи от оригиналната поредица. Дж. К., както беше с Лукас, все още повече се интересува от политиката и да поучава, отколкото от историята, героите и магията, която липсва вече втори филм. Имаше точно три сцени, които бяха яки, и това е. Ако го бях гледал на 2D, дори и на IMAX, не бих препоръчал филма на никого освен на малкото фенове (???) на поредицата (защото е нещо като завършек).
Но аз го гледах на 4 D X ! и от безсмислен филм се превърна в супер якото преживяване. Сцените, в които Йейтс и приятели просто искаха да покажат къде е отишъл бюджета, ме впечатлиха истински, защото можех да добия представа за действието, не само гледайки го. Герой минава през стена и му е неприятно – и на теб ти е неприятно. Блъскат го в стена и ти си бутнат назад. Освирепяло създание разбива стени на екрана и ти усещаш разрухата около теб. Огънят гори и неговите пламъци осветяват само определен лъч в кино залата. Знаете ли какво е да ползваш летекод? Е, аз вече знам! Дуелите, които Йейтс направи да са адски посредствените, са най-впечатляващото на екрана именно заради ефектите.
Да, няма как всичко да е на 100% разнообразно и истинско – основните ефекти са клатене, вибрация и понякога да ти издухат малко въздух през ушите. Ала повярвайте ми, работи. Може на някой да му омръзне – все пак е все едно да си на увеселително влакче в продължение на 2 часа – и може накрая да ви боли гърба от толкова бутане и ръчкане, ала филм, в който няма нищо впечатляващо освен CGI, се превръща във фестивал на сетивата. И тогава да седиш 2 часа на едно място и да гледаш как (допреди) твой любим автор разтяга локуми, докато буквално нищо стойностно не се случва на екрана, добива някакъв смисъл.
Да, да, Роу, продължи да съдиш Тръмп и да показваш как може да манипулира хората, а аз ще си се кефя как ми направиха Петрификус Тоталус. Мхм, разбирам, че за теб е важно да кажеш как не си съгласна със Света, ала току-що Нют попадна на няколкометров рак, който ще го изяде, извини ме, докато чудовището ме бута наляво и надясно (най-яката сцена в целия филм).
Хората, които са работили по 4D ефектите, заслужават повишение, защото заради тях не съжалих в никой момент, че любима моя поредица я разпечатосват пред мен. А те наистина я съсипаха тази магия – вече Дъмбълдор може като в Inception и Doctor Strange да създава паралелни светове в ума на други хора. Така че “Кингс Крос” в Даровете на Смъртта е било творение на Дъмбълдор от отвъдното. Магия може да се развали в много удобен момент за историята. Всяко стандартно магическо огледало идва с Viber. Това, че нищо не може да спре Авада Кедавра – глупости – две заклинания пред човека, който ще бъде убит, и готово. Така може и да се развали и магия, за която също се твърди, че не може да се развали. Любопитното е, че се допитах до Уикипедия точно за смъртоносното проклятие и намерих много добър цитат за цялата поредица от самата Роулинг:
“Използвам много свобода и въображение с неща, като това. Завъртам ги както аз реша.“
0 comments on “Фантастични животни: Тайните на Дъмбълдор”Add yours →